Tüm Ürünlerde Ücretsiz Teslimat & 9 Taksit!

Dresuar Ne Demek? Dresuarın Kullanım Alanları Nelerdir?

Dresuar Ne Demek? Dresuarın Kullanım Alanları Nelerdir?

Dekorasyonda gerçek estetiği yakalamak için tüm detayları büyük bir özenle belirlemek gerekiyor. Yaşam alanlarına işlevsellik ve aynı zamanda şık katan dresuar modelleri de bu ayrıntıların en dikkat çekicilerinden biri olarak gösteriliyor. Bununla birlikte kimi zaman “Dresuar ne demek?” sorusu da dekorasyon tutkunlarının aklını kurcalıyor.

Her ortama uyum sağlayan ve bulundukları alana üst düzey bir stil katan dresuarlar, neredeyse tüm dekorasyon akımlarına uygulanabilecek özelliklere sahip. Eğer siz de dresuarın doğru kullanımı ile ilgili bilgi edinmek isteyenlerden biriyseniz gelin, dresuar nedir, dekorasyonda nasıl kullanılır ve nasıl seçilir gibi soruların yanıtlarını birlikte öğrenelim!


Dresuar Ne Demek?

Dresuar İngilizce kökenli bir sözcük. Dilimize de olduğu hali ile yerleşmiş. Fonetik olarak ilginç bir sözcük olması dresuarları daha da dikkat çekici hale getiriyor. Bununla birlikte tuvalet masası, şifonyer ve büfe gibi mobilyaların yerini tutabilecek çok işlevli bir mobilya olması da dreasur modellerini ön plana çıkarıyor.

Aynalı, çekmeceli modellerin yanı sıra daha az detaya sahip modeller de kullanıcıların beğenisini kazanıyor. Yaşam alanlarının neredeyse tümünde dresuarlara yer verilebilecek olsa da yatak odaları ve oturma odaları bu mobilya modellerinin en sık kullanıldığı yerler.

Üzerinde bazı aksesuarların sergilenebileceği çekmece gibi depolama alanlarında eşyaların saklanabileceği dresuarlar özellikle elegan görünümleri ile kullanıldıkları alanlara zarafet ve ekstra şıklık katıyor. Ancak bu aşamada dekorasyonla bütünleştirilmeleri büyük önem taşıyor. Bunun için ise takip edilen dekorasyon akımı, kişisel zevk ve tercihler ön plana çıkıyor.


Yaşam Alanlarına Zevk Katan Dresuarların Özellikleri Neler?

Dresuar pek çok amaca hizmet eden çok yönlü, işlevsel ve bir o kadar da estetik bir mobilya. Piyasada birbirinden farklı ve birbirinden şık pek çok dresuar tasarımı ile karşılaşmak mümkün. Tasarımları çeşitleniyor olsa da dresuarların bazı ortak özellikleri bulunuyor. Bu özellikleri ise kısaca şu şekilde sıralamak mümkün:

        Dresuarlar ayaklar üzerine yerleştirilmiş çekmece ve dolap tasarımlarına sahiptir.

        Genellikle birkaç çekmecesi bulunan dresuarlarda aynı zamanda aynalara da yer verilir.

        Yatak odasında tuvalet masası olarak kullanılabilecek olan bu mobilya salon ve oturma odalarında büfe vazifesi görebilir.

        Ahşap gövde ve metal ayaklardan oluşan dresuarlar pek çok stilde kullanıcılara şık dekorasyon çözümleri sunar.

Peki, şıklığın ve dekorasyonda üst düzey zevklerin yansıması olan dresuar ölçüleri nelerdir? Evlerde hangi alanlarda kullanılabilirler ve ne şekilde daha dekoratif hale getirilebilirler? Biraz daha detaylı inceleyelim.


Dresuar Ölçüleri Nelerdir?

Dekorasyon ve ev döşeme aşamalarında en önemli unsurlardan biri düzenlenecek alanın boyutlarına göre mobilya seçebilmek. Diğer tüm mobilyalar gibi dresuarlar için de aynı durum söz konusu. Bununla birlikte farklı alanlarda kullanılmak üzere farklı ölçülere sahip dresuar modelleri bulmak mümkün.

Dar alanlarda kullanılabilecek minimal tasarımlı ve küçük boyutlu modellerin yanı sıra şaşaalı yemek odaları ve salonlara şıklık katacak dresuarlar da bulunuyor. Yani dresuar seçimi yaparken ölçüler konusunda dikkat etmeniz gereken tek konu sizin alanlarının boyutları. Geri kalan seçim aşamaları için kendinize en uygun seçeneği bulmanızda ürün çeşitliliği en iyi yardımcınız olacak. Ölçülerle ilgili detaylar için ise dresuar kategorimize göz atabilirsiniz.


Farklı Dekorasyon Akımlarında Dresuar Nasıl Kullanılır?

 

Dresuar aslında bir çeşit sehpa. Bu nedenle evinizin her yerinde kullanılmaya uygun. Ancak kullanımda şıklık ve estetik yaratmak için bazı detayları göz önünde bulundurmak şart. Örneğin seçeceğiniz dresuar mutlaka diğer mobilyalarınız ile uyum içinde olmalı. Vintage, minimal ya da modern dekorasyon görünümleri için dresuar seçimlerinizi de özelleştirmeniz gerekiyor.

Vintage için ceviz malzemeden sade modeller, minimal dekorasyon için keskin hatlı desensiz ve tek renk modeller modern tasarımlar içinse üç boyutlu desenlere sahip dikkat çekici alternatifleri kullanabilirsiniz. Neslive Viera dresuar modeli ise modern tasarımların baştacı olmaya aday ürünlerden biri. Ürünün sıradışı tasarımı yaşam alanlarınıza fark katmak için en iyi seçimlerden. 


Dresuar Üstüne Ne Konur?

 

Dresuar modellerinin kendi tasarımlarının yanı sıra üzerlerine koyulan aksesuarlar da dekoratif görünüm elde etmede önemli bir etken. Genellikle tek kat çekmeceden oluşan dresuarlar aynı zamanda aksesuarların sergilendiği şık bir vitrin olarak görev yapabiliyor. Peki, dresuar üstüne ne konur? Nasıl daha estetik bir görünüm yaratarak ortamın havasını anında değiştireceksiniz. Konu ile ilgili birkaç ipucuna göz atalım!

        Dresuarların üzerinde en sık tercih edilen aksesuar kuşkusuz ki şık abajurlardır. Değişik tasarımları ile dikkat çeken abajurlar yeşil bitkiler ile birleşerek ortamınıza doğal ve elegan bir hava katar.

        Bununla birlikte dresuar üzeri vitrininizi düzenlerken yine tarzınızı ve evin geri kalan dekorasyonunu göz önünde bulundurmalısınız.

        Klasik bir görünüm için altın varaklı, gösterişli aksesuarlar tercih edebilirsiniz.

        Sade ve minimal bir görünüm için tek renkli geometrik formlu biblolar country tarzı içinse masif ahşaptan yapılmış büyük figürleri dresuar üzerine yerleştirebilirsiniz. 


Dresuar Nasıl Süslenir?

 

“Dresuar nasıl süslenir?” sorusunun yanıtı da aslında birlikte kullanıldığı aksesuarlar ile ilişkili. Ancak buna ek olarak süslü ve estetik bir görünüm için ortam ışıklandırmasının da çok önemli olduğunu unutmayın. Eğer dresuar üzerine abajur koymayı düşünmüyorsanız dresuarın dayalı olduğu duvara şık aplik lambalar asabilirsiniz. Bu ışık dresuarın bulunduğu köşeyi aydınlatarak ortama hareket kazandırabilir.

Dresuarları süslemenin bir diğer iyi yolu ise kitaplarınıza bu alanda yer açmak. Retro görünümlü bir dresuar üzerinde koleksiyon kitaplarınızı sergileyerek hem entelektüel hem estetik bir hava orta çıkarmanız mümkün. Özellikle çalışma odaları ve salonlarda kullandığınız dresuarınızı kitapların büyüleyici aurasına teslim edebilirsiniz. Örneğin Neslive Elegant Dresuar’ın kusursuz tasarımı kitaplarınızı depolamak ve sergilemek için son derece uygun. 


Dresuarı Dekorasyon İçinde Nasıl Konumlandırmalısınız?

Tarzını belirlediğiniz ve üzerine koyduğunuz şeylerle süslemesini yaptığınız dresuarları yaşam alanlarınızda nasıl konumlandıracağınız da işlevsellik açısından önemli. Bu noktada dresuarı hangi amaçla kullanacağınız önem taşıyor. Eğer mobilyayı yalnızca dekoratif amaçlar ile kullanıyorsanız oturma odası, çalışma odası ya da yatak odasında gözünüze hoş görünecek ve alanınızı kısıtlamayacak her yere dresuarınızı yerleştirebilirsiniz.

Eğer dresuarı aynı zamanda işlevsel olarak da kullanmak istiyorsanız o zaman tercihinizi başka ölçütler üzerinden yapmanız gerekiyor. Örneğin çekmece ve dolap gibi depolama alanlarını kullanmayı hedeflediğiniz dresuarları daima kolay erişebileceğiniz alanlara yerleştirebilirsiniz. Kapı girişleri ve koridorlar da dresuarların en kullanışlı olacağı yerler arasında. Bu alanda kullandığınızda dresuarınız aynı zamanda anahtarlığınız ya da güneş gözlüklerinizi, kalemlerinizi ya da evden çıkarken yanınıza almanız gereken diğer eşyaları saklayabileceğiniz bir depolama alanına dönüşüyor. 


Dekorasyonunuza Dresuar Modelleri ile Fark ve Stil Katın

Dresuar ne demek sorusu ile başlayan serüveniniz evinize hemen bir dresuar alma arzusu ile tamamlandıysa siz de dekorasyonuza şık bir parça daha ekleyebilirsiniz. Başka kimsede göremeyeceğiniz özel tasarımlar ile Neslive kalitesi bu noktada size en iyi seçenekleri sunuyor.

Yüksek malzeme kalitesinin yanı sıra size benzersiz tasarımlar sunan Neslive dresuar modelleri ile dekorasyonunuza stil ve fark katmanın tadını çıkarabilirsiniz. En beğenilen modellerimizi kendi üst düzey zevkiniz ile harmanlayarak ortaya kusursuz görünümler çıkarabilirsiniz. 


Editörün Seçimi