Tüm Ürünlerde Ücretsiz Teslimat & 9 Taksit!

Kumaş Tipine Göre Koltuk Temizliği Nasıl Yapılır?

Kumaş Tipine Göre Koltuk Temizliği Nasıl Yapılır?

Koltuklar üzerinde en çok vakit geçirilen mobilyalardan bir tanesidir. Titiz bir şekilde seçersiniz ama zaman içinde kirlenirler. Özellikle sık sık misafir ağırlayan birisi iseniz, koltuklarınız çok daha çabuk kirlenir ve yıpranırlar. Peki koltuktaki lekeleri ortadan kaldırmaya yardımcı olacak yöntemler nelerdir? Kısacası koltuk temizliği nasıl yapılır?

Bunun için belli başlı yöntemler vardır. Ancak önemli olan nokta, kirlenen koltuğun kumaş tipine göre bir temizlik yapmaktır. Çünkü her yöntem her kumaşa uygun olmayabilir. Dolayısıyla kumaş tipine göre koltuk temizliği yapmanız gerekir.

Biz de bu yazımızda kumaş tipine göre koltuk temizliği nasıl yapılır sorusunu ele alıyor olacağız. O halde gelin ilk olarak koltuk temizliği nasıl yapılır birlikte bakalım.

Koltuk Temizliği Nasıl Yapılır?


Oturma odası mobilyaları arasında yer alan koltukların temizliği, özenli bir şekilde yapılmalıdır. Hatta mümkün olduğu kadar hızlı ve leke kurumadan müdahale etmeniz gerekir. Böylece temizleme işlemi çok daha kolay bir şekilde gerçekleşir. Öte yandan koltuk temizliğine başlamadan önce dikkat etmeniz gereken bazı noktalar da vardır. 

Bu noktada, üretici tarafından hazırlanan koltuk temizleme talimatlarını okumalısınız. Aksi takdirde koltuk modeline zarar veren bir temizlik işlemi uygulayabilirsiniz. Bu durum garanti kapsamının dışında olmasına neden olabilir. 

Ayrıca, yukarıda da belirttiğimiz gibi söz konusu koltuk temizliği olunca kumaş tipine göre yapılan temizliğin son derece önemli olduğunu söylemek gerekir. Öyle ki bazı kumaşlar çok daha kolay şekilde temizlenirken bazıları oldukça zor temizlenebilir. Tam da bu nedenle kumaş tipine göre koltuk temizliği önemli bir durum haline gelir.

Farklı Kumaş Tiplerine Göre Koltuk Temizliği Nasıl Yapılır?


Bazı kumaşlar son derece hassas olabildiği için temizlik açısından da sıkıntılı olabilir. Aslında her kumaş türüne göre farklı temizleme yöntemleri bulunur. Dolayısıyla koltuk temizliği yapmak için koltuğun kumaş tipini bilmelisiniz. Ardından sizin için hazırladığımız rehberi takip edebilir ve lekelerden kurtulabilirsiniz. 

İşte farklı kumaş tiplerine göre koltuk temizleme yöntemleri…

1. Nubuk Koltuk Nasıl Temizlenir?

Nubuk koltuk modelleri için temizleme işleminde dikkat etmeniz gereken en önemli nokta, kullanacağınız su miktarıdır. Fazla miktarda su kullanımı koltuğun ıslak kalmasına ve nubukun çatlamasına neden olur. Bu nedenle nubuk koltuk temizleme işlemi sırasında kullandığınız bezin suyunu iyice sıkmaya özen göstermelisiniz. Ayrıca kimyasal madde kullanımından da uzak durmalısınız.

 • İlk olarak su ile sabunu bir sprey şişesinde karıştırın. (sabun yerine nubuk koltuk temizleyicisi de kullanabilirsiniz.)
 • Yaptığınız karışımı lekeli bölgeye püskürtün.
 • Ardından nemli mikrofiber bir bez yardımı ile lekeyi temizleyin fakat bu işlemi yaparken koltuğu yıpratmadan hafif bir şekilde silin.
 • Son olarak ıslak olan bölgeyi kuru bir bez ile hafifçe kurulayın.

2. Deri Koltuk Nasıl Temizlenir?


Deri koltuk nasıl temizlenir sorusu deri koltuğa sahip kişilerin merak ettiği sorular arasında yer alır. Deri koltuk temizliği yaparken derinin yıpranmamasına dikkat etmelisiniz. Bunun için çamaşır suyu gibi ağır kimyasal maddeler yerine doğal içerikli temizleyicileri tercih etmelisiniz. Ayrıca bulaşık teli gibi deriye zarar verici ürünler kullanmamalı ve aşırı su kullanımından da uzak durmalısınız. 

 • Bir sprey şişesi içerisinde su ve beyaz sirke karışımı oluşturun.
 • Hazırladığınız karışımın içerisine 1 yemek kaşığı zeytinyağı veya keten tohumu yağı ekleyin.   
 • Karışımı lekenin üzerine sıkın ve yumuşak mikrofiber bir bez ile hafifçe silin.
 • Ardından bir miktar vazelin ile deriyi yumuşatabilirsiniz.

3. Kadife Koltuk Nasıl Temizlenir?

En şık kumaş türleri arasında olan kadife kumaş, klasik ve lüks bir imaja sahiptir. Bu anlamda kadife kumaş koltuk modelleri de oldukça gösterişli bir tarzı yansıtır. Fakat kadife kumaş koltuk temizliği söz konusu olduğunda son derece hassas bir temizleme işlemi uygulamak gerekir. 

Özellikle kadife koltuğun yüzeyini bastırarak ovalamamalısınız. Eğer sert bir şekilde ve bastırarak ovalarsanız kumaşa zarar verebilirsiniz. Ek olarak sıcak su kullanımından da uzak durmanızı tavsiye ederiz.

 • Eğer lekenin üzerinde toz ve kırıntılar varsa bunları bir bez yardımı ile hafifçe alın. Fakat silme işlemini kadife tüylerinin yönünde yapın.
 • Bir sprey şişesinin içerisine sabun ve sudan oluşan bir karışım hazırlayın. 
 • Karışımı lekenin üzerine uygulayın.
 • Ardından mikrofiber bir bez yardımı ile hafifçe silin. 

4. Süet Koltuk Nasıl Temizlenir?


Koltuk modelleri arasında en sık kullanılan koltuklardan bir tanesi de süet kumaşlı koltuklardır. Nubuk koltuk modelleri ile sık sık karıştırılan süet koltuklar, nubuktan daha farklı bir yapıdadır. Bu noktada süet tüylü, nubuk ise tüysüz bir yapıya sahiptir diyebiliriz. Hatta nubuk koltukların çok daha ince bir işçiliğe sahip olduğunu da belirtebiliriz. 

Söz konusu leke temizliği olduğunda ise süet koltukların, nubuk koltuklardan daha farklı bir işlemle temizlenmesi gerekir. Ancak kumaş yapısından dolayı süet koltuklardaki lekeleri temizlemek son derece zor olabilir. Öte yandan eğer leke daha yeniyse temizleme işlemi de o kadar kolay olacaktır.  

 • Boş bir sprey şişesinde izopropil alkol ve suyu karıştırın.
 • Karışımı lekenin üzerine püskürtün.
 • Kuru bir fırça yardımı ile lekeli bölgeyi yumuşak bir şekilde ovalayın.
 • Son olarak mikrofiber bir bez yardımı ile ovaladığınız bölgenin üzerinden geçin. 

5. Keten Koltuk Nasıl Temizlenir?


Keten kumaşın şıklığı yalnızca kıyafetlerde değil aynı zamanda koltuk modellerinde de kendini göstermektedir. Her ne kadar keten kumaşın toz tutmama özelliği olsa da keten koltuk modelleri de zaman içinde kirlenebilir. Bu noktada ketenin hassas bir kumaş olduğunu ve temizliğin de dikkatli bir şekilde yapılması gerektiğini belirtmek gerekir. 

 • Bir kap içerisinde bir miktar beyaz sabun ile ılık suyu karıştırın. (Beyaz sabun yerine Arap sabunu da kullanabilirsiniz.)
 • Hazırladığınız karışımı köpürtün. 
 • Yumuşak bir bez yardımı ile lekeyi silin. 
 • Ardından sabunun iz bırakmaması için temiz bir su ile tekrar silme işlemi uygulayın. 


En özel mobilyaların online satış adresi Neslive olarak bu yazımızda kumaş tipine göre koltuk nasıl temizlenir konusu hakkında bilgilendirici bir yazı hazırladık. Koltuk temizliği kumaş tipine göre değiştiği için lekeye uygulanacak temizleme işleminin kumaşa göre yapılması gerekir. Ek olarak, üretici talimatlarını dikkate alarak bir temizleme işlemi yapmalısınız. 

Diğer yandan kaliteli malzemelerden üretilen koltuk modellerinin kolay kolay yıpranmayacağını da belirtmek isteriz. Bu noktada siz de Neslive ayrıcalığı ile satın alabileceğiniz birbirinden tarz mobilyalar ile uzun yıllar kullanabileceğiniz koltuklara sahip olabilirsiniz. Üstelik son derece kolay ve hızlı bir şekilde sipariş verebilirsiniz!

Editörün Seçimi