Tüm Ürünlerde Ücretsiz Teslimat & 9 Taksit!

Sadeliğin Gücü: Minimalist Dekorasyon

Sadeliğin Gücü: Minimalist Dekorasyon

Estetiği küçük detaylarda, yumuşak renkler ve daha düz çizgilerle yansıtan minimalist dekorasyon anlayışı son dönemlerde oldukça popüler. İlk olarak 1960’larda bir sanat akımı olarak ortaya çıkan minimalizm zamanla tüm ekolleri etkisi altına almayı başardı. Minimalist yaşam büyük oranda sadeliği estetiğin merkezine alıyor.

Sanatta daha az renk ve daha az ekipman kullanarak eser yaratma şeklinde ortaya çıkan minimalizm, dekorasyon alanında da renk ve modellerde kendini gösteriyor. Sadeliğin yanı sıra daha küçük ürünler, yaşam alanlarında daha az ancak işlevsel mobilya kullanımı da minimalist dekorasyon örnekleri arasında başı çekiyor. Peki, bu dekorasyon anlayışı ile siz de yaşam alanlarınızda sadeliğin gücünü hissetmek ister misiniz? Yanıtınız “Evet.” İse minimalist akım ile ilgili detayları anlattığımız bu yazıya bayılacaksınız!


Minimalist Dekorasyon Nedir?

Dekorasyon fikirlerine geçmeden önce “Minimalist ne demek?” diye merak edenler için kısa bir bilgi verelim. Minimalist özellikle görsel tasarımlarda karmaşıklığı, çok renkliliği ve yapaylığı ortadan kaldırmaya yönelik minimalizm akımına dahil olan her şey olarak tanımlanabilir. Özellikle heykel ve resim sanatlarında kendini gösteren minimalist akım daha sonra tüm sanat dallarında, mimari ve dekorasyonda kendine yer bulmayı başardı.

Minimalist dekorasyon ise sade, az renkli, az parçalı yaşam alanları yaratmayı hedefleyen, ortamlarda ferahlık ve dinginliği önemseyen dekorasyon anlayışı olarak açıklanabilir. Kısacası minimalist dekorasyonun gücü sadelik tutkusundan geliyor. Siz de evinizin herhangi bir alanında bu dekorasyon anlayışına uygun görünümler yaratmak isterseniz seçimlerinizde minimal çizgileri izlemeniz yeterli. Ayrıca kendi tarzınızı ve zevklerinizi de bu dekorasyon anlayışına uyumlu hale getirerek evinizin görüntüsünde yansıtabilirsiniz. 


Evinizi Minimalist Çizgilerde Dekore Etmek İçin İpuçları


Minimalist dekorasyon fikirleri ilginizi çekiyorsa bu konuda birkaç ipucunu takip ederek kusursuz yaşam alanları elde etmeniz mümkün. Minimalist ev dekorasyonu için genel olarak şu konulara dikkat etmeniz gerekiyor:

        Dekore edeceğiniz yaşam alanının boyutlarını iyi değerlendirin. Yan yana istiflenmiş mobilyalar ortamda kalabalık hissi yaratacağından minimal konseptinize gölge düşürebilir.

        Minimalist mobilya modellerini yaşam alanınızın boyutlarına göre seçmeye özen gösterin.

        Mobilya ve aksesuarlarda çok fazla renk kullanmaktan kaçının.

        Renkler konusunda kendinize bir zemin bir de hareketlendirici renk seçebilirsiniz. Ancak bu renklerin daha çok sade ve pastel tonlarda olmasına da dikkat etmelisiniz.

        Mümkün olduğunda az aksesuar kullanmayı tercih edin. Unutmayın, minimalist mobilyalar sadeliği ile yaşam alanınızın yıldızı olmalı. Minimal dekorasyonda karmaşaya yer yok!

        Mobilya ve aksesuar seçimi gibi aydınlatma konusunda da tercihinizi sade ve yumuşak olandan yana kullanın. Bu noktada hafif ışıklı aplikler, abajurlar ve niş içinde spot ışıklar en iyi tercihler arasında.

        Aksesuar olarak canlı bitkiler kullanın. Böylece dekore ettiğiniz alan doğanın göz alıcı sadeliği ile bir bütün haline gelecek. Minimalist Salon Dekorasyonu


Genel ipuçlarını edindiğimize göre sıra geldi evin bölümlerine özel minimalist dekorasyon örneklerine. Tüm evlerde en çok zaman geçirilen alanlardan biri olan salon minimalist dokunuşları hayata geçirmek için oldukça uygun. Minimalist salon dekorasyonunda ise pastel renklere sahip, desensiz ve keskin hatlara sahip oturma odası mobilyaları ön plana çıkıyor. Örneğin Neslive Ren Koltuk Takımı sade renkleri ve şık tasarımı ile bunun için en iyi seçimlerden biri. Ürünün siyah beyaz spiral desenli yastıkları ise ortama hareket katan sade detaylar arasında.

Salon dekorasyonunda kullanılabilecek minimalist mobilyalardan bir diğer ise TV ünitesi. Eğer minimal bir görüntü yakalamak istiyorsanız TV ünitesinde de sadelik ve doğallıktan vazgeçmemelisiniz. Tek parça üniteler, daha az raf ve detay içeren ürünler sade koltuk takımınıza çok yakışacak alternatifler. Renk seçiminde ise açık ahşap renkleri ve geniş cam yüzeyleri tercih etmek minimalist tasarımlar için en etkili dokunuşlar arasında yer alıyor.

 

Dekorasyon Fikirleri Minimalist Yatak Odası Modellerinde de Etkili

Yatak odasında minimal bir tasarım yaratmak, dekoratif olarak yarattığı faydanın yanı sıra dinlenme alanınızın ferahlığı açısından da oldukça iyi bir seçim. Uyuduğunuz ve uyandığınız, kendinizle baş başa kaldığınız yatak odanız ne kadar sade olursa ruhunuz da o kadar dingin kalacak. Bu nedenle minimalist tasarımlara yatak odanızda da yer vermelisiniz. Yumuşak tonlar, hafif desenler ve zarif tasarımlar ile sabahlarınızı daha enerjik gecelerinizi daha estetik hale getirebilirsiniz. Minimalist yatak odası fikirleriniz için kendi tarzınızı da kullanmayı unutmayın.

Yatak odasında sadeliği yakalamak için  yatak başlıklarında daha mütevazı boyutlar tercih etmek, ayna detaylarını azaltmak ve açık renklerden vazgeçmemek önemli. Ayrıca yatak odası dekorasyonunda gerçek minimalizmi hissettirmek için neredeyse hiç aksesuar kullanmamanız gerekiyor. Sade bir abajur, yatak, gösterişsiz ancak zarif görünümlü bir gardrop ve şifonyerler yatak odanız için yeterli. Yatak odasında minimalist dekorasyon örnekleri hakkında fikir sahibi olmak için önerimiz Neslive Aura Yatak Odası Takımı. 


Minimal Çizgide Yemek Odası Takımları İle Tüm Öğünler Çok Daha Keyifli

 

Evinizin bir diğer yaşam alanı olan yemek odası için de minimalist çözümler yaratmak mümkün. Minimalizmin en önemli özelliği olan aydınlık ve sade dokunuşlar yemek odası fikirlerinde de yine başrolde. Ahşabın doğallığının yanı sıra krem rengi ve beyaz boyalı minimalist mobilya modelleri de yemek odalarında ferah ve oldukça sakin bir hava katıyor. Ayrıca renk kullanımında koyu ve açık renklerle belirgin bir kontrast yaratmak da minimal çizgilerinize iddialı bir hava katacak. Koyu renk duvarlarla açık renk mobilyalar kullanmak ya da tek renk içinde tonlar arası keskin geçişler yapmak minimal tasarımlarda size kusursuz bir dekorasyon vadediyor.

Yemek odasında sadeliği artırmak için ise yine daha aksesuar kullanmaya dikkat etmek gerekiyor. Elbette, bu hiç aksesuar kullanmadan dekorasyonun tamamlanacağı anlamına gelmiyor. Yemek odaları için tercih ettiğiniz mobilyaları yine düz ve sade renkli vazo, tablo ve fütüristik aksesuar modelleri ile tamamlayabilirsiniz. Yemek odası için minimalizmi en iyi şekilde yansıttığını düşündüğümüz ürünümüz ise  Raks Yemek Odası Takımı. 


Sadeliği Evin Tümünde Aksesuarlarla Yaşatın

 

Minimal dekorasyon anlayışında az parça, az renk kullanılsa da aksesuarlar bu akımın kilit bir noktasında bulunuyor. Yalnızca aksesuar seçiminde doğru tarzı yakalamak oldukça önemli. Bu aşamada parçalı küçük aksesuarlardan çok tek parça ve boyutça büyük aksesuarlar tercih edebilirsiniz.

Örneğin salonda koltuk takımını tamamlayacak antik esintili büyük taş bir saksı minimal ortamınıza hareket katabilecek detaylar arasında. Ayrıca lambaderler de minimalist akımın vazgeçilmezlerinden. Doğal taş ve ahşaptan üretilmiş diğer aksesuarlar ise minimal yaşam alanınıza kusursuz uyum sağlayacak seçenekler arasında.

Aksesuarların renk seçimlerinde ise ortamın ağırlıklı rengi ile kontrast yaratacak iddialı detaylara yer vermeyi deneyebilirsiniz. Bu sayede aksesuarlarınızı ön plana çıkarırken ortamınızın sadeliğini de vurgulamış olacaksınız. Bu aksesuar kimi zaman bir vazo iken kimi şık bir puf olabilir. Özellikle yuvarlak hatlara sahip yumuşak döşemeli puf modelleri bu noktada harika alternatifler. Yaşam alanlarınıza bambaşka bir hava katacak olan puf modelleri ile benzersiz bir görünüm yaratmanız mümkün. Bu görünüm için size önerimiz ise Neslive Pralin Yuvarlak Puf.

Yaşam alanlarınızda bir Nesli Mobilya markası olan Neslive’i tercih ederek, minimalizmi yakalayabilir; kendi evinizin yetenekli mimarı olabilirsiniz. 

Editörün Seçimi