Tüm Ürünlerde Ücretsiz Teslimat & 9 Taksit!

Mobilya Seçiminde Dikkat Edilmesi Gereken 10 Nokta

Mobilya Seçiminde Dikkat Edilmesi Gereken 10 Nokta

Yaşadığınız alana uygun mobilya seçimi yapmak hem dekorasyon açısından hem de kullanım açısından oldukça önem taşır. Özellikle ihtiyaçlarınız doğrultusunda yapılan mobilya seçimi size birçok kolaylık sağlar. Peki doğru bir şekilde mobilya seçimi nasıl yapılır?

En özel mobilyaların online satış adresi Neslive olarak bu yazımızda yaşam alanınız için doğru bir şekilde mobilya seçimi nasıl yapılır konusunu inceliyor olacağız. O halde mobilya seçimi nasıl yapılır gelin birlikte bakalım.

Mobilya Seçiminde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Doğru bir şekilde mobilya seçimi yapmak için dikkat edilmesi gereken bazı noktalar vardır. Özellikle evinizin boyutu, şekli ve dekorasyonu mobilya seçimi konusunda en çok önem verilmesi gereken konuların başında gelir. Peki mobilya seçimi yaparken nelere dikkat etmek gerekir?

1. Evinizin Boyutuna Göre Hareket Edin

Mobilya seçimi yaparken en önemli konulardan bir tanesi de evinizin boyutunu göz önüne alarak hareket etmek olacaktır. Küçük ve büyük farklı boyutlardaki ev boyutları birbirinden farklı mobilya seçimlerine neden olur. 

  • Küçük Evler için Doğru Mobilya Seçimi

Eğer eviniz yeterince geniş değilse küçük ev boyutuna uygun mobilya tercihinde bulunabilirsiniz. Küçük boyutlardaki evler için en çok önem verilmesi gereken konu çok fazla eşya kullanmamak olacaktır. Aksi takdirde kullanışsız ve çok yoğun bir görüntü sunan bir eve sahip olursunuz.

Küçük boyuttaki bir ev için seçiminizi minimal mobilyalardan yana yapabilirsiniz. Çok amaçlı mobilyalardan faydalanabilir, ekstra bir depolama alanı yaratarak eşyalarınızı kolaylıkla gizleyebilirsiniz. Bu sayede evinizin metrekaresini çok daha verimli bir şekilde kullanabilirsiniz.

  • Büyük Evler için Doğru Mobilya Seçimi

Eğer büyük ve geniş bir eviniz varsa öncelikle işinizin çok daha dolay olduğunu belirtelim. Ancak yine de bazı noktalara dikkat etmeniz gerekir. Özellikle büyük evlerin yarattığı fazla eşya kullanımından uzaklaşmanız gerekir. Büyük ya da küçük, hangi boyutta bir eviniz olursa olsun yaşam alanınızda çok fazla eşya kullanımı rahatsız edici ve bunaltıcı bir etkiye neden olabilir. 

Öte yandan büyük boyuttaki evler için geniş mobilyalar kullanmak uygun bir tercih olacaktır. Böylece evinize çok daha estetik bir görünüm katabilirsiniz. Bu anlamda İcona Koltuk Takımı sizin için ideal bir seçim olabilir.

2. Ev Şekline Önem Verin


Kare, dikdörtgen, yuvarlak veya l tipi; eviniz hangi şekilde ise mobilya seçiminizi ona göre yapmanız ortama hoş bir hava katacaktır. Aynı zamanda estetik bir görüntü yakalarken kullanım kolaylığı da sağlayacaktır. 

Örneğin kare bir eviniz varsa mobilya seçiminizi çok keskin hatlara sahip olmayan hafif yuvarlak mobilyalardan yana yapabilirsiniz. Eğer eviniz dikdörtgen veya l tipine sahipse, mobilyalarda daha keskin hatlara yönelebilir hatta köşe takımı tercih edebilirsiniz. 

Öte yandan yuvarlak bir eviniz varsa yuvarlak kenarlı mobilya tercihinde bulunabilirsiniz. Bu noktada Griffino Koltuk Takımı eviniz için mükemmel bir tercih olabilir.

3. Dekorasyon Tarzınızı Belirleyin

Mobilya seçimi yaparken evinizde hakim olmasını istediğiniz tarzı ön plana alarak bir tercihte bulunabilirsiniz. Klasik bir tarzdan mı hoşlanıyorsunuz yoksa modern mi? Kendinizi hangi dekorasyonda daha iyi ifade ediyorsanız mobilyalarınızda da o tarzı kullanabilirsiniz. Böylece rahat ve huzurlu hissedeceğiniz bir ortamda bulunabilirsiniz. 

4. Fonksiyonel Mobilyalara Öncelik Verin


Pratik ev dekorasyonu söz konusu olduğunda bir mobilyanın şık ve fonksiyonel olması oldukça önemli bir noktadır. Özellikle yeterli oda sayısına sahip olmayan evler için yatak olabilme fonksiyonuna sahip koltuklar önemli bir ayrıntı olarak karşımıza çıkar. 

Aynı şekilde ileri-geri açılır bir mekanizmaya sahip olan mobilyalar da işlevsel özelliği ile dikkat çeker. Bu anlamda Dali Köşe Koltuk Takımı, son derece şık bir görüntüye sahip olmasının yanında mekanizması ile de fonksiyonel bir kullanım sağlıyor. 

5. Kaliteli Mobilya Tercih Edin

Kaliteli ve dayanıklı mobilya seçiminde bulunmak uzun ömürlü bir kullanımı beraberinde getirir. Dolayısıyla sizi yarı yolda bırakmayacak sağlam bir mobilya deneyimi yaşatır. Aynı zamanda kalitesi ile kendisini belli eden şık ve tasarım mobilyaları da ön plana çıkarır.

6. Rahatlığa Önem Verin

Rahatlık, mobilya seçimi sırasında belki de en önemli detaylardan bir tanesi olarak karşımıza çıkar. Her ne kadar estetik olsa da konforsuz bir mobilya seçiminde bulunmak tam bir hayal kırıklığına neden olabilir. Ayrıca yeterli konfor düzeyine sahip olmayan mobilyalar, insan vücuduna uygun olmadığı için kişinin ağrılarının da artmasına neden olabilir.

7. Birbiriyle Uyumlu Parçaları Kullanın

Birbirleriyle uyum ve ahenk yaratacak mobilyaları tercih etmek hoş bir ambiyans yaratacağı gibi lüks bir görüntü de oluşturacaktır. Bu noktada Neslive’de beğeninize sunulan yatak odaları, oturma grupları ve tamamlayıcı ürünler ile dilediğiniz uyumu yakalayabilir, mobilya seçiminizi çok daha kolay bir hale getirebilirsiniz.

8. Renk Teorisinden Yararlanın

Bir mobilyada renklerin doğru bir şekilde kullanımı şüphesiz en önemli noktalardan bir tanesidir. Öyle ki bu renklerin uyumlu bir şekilde kullanılması oldukça dikkat edilmesi gereken bir ayrıntıdır. 

Bu noktada renk teorisi adı verilen bir çarktan yardım alabilirsiniz. Böylece hangi renklerin birbirleriyle uyumlu ya da uyumsuz bir görüntü yaratacağına karar verebilir, arzu ettiğiniz stili oluşturabilirsiniz.

9. Odak Noktası Belirleyin

Odak noktası, bir evin atmosferini tamamen değiştirebilen bir etkiye sahiptir. Bu kavram bir ortamdaki dikkat ilki çeken yer olarak tanımlanabilir. Örneğin, odak noktası en basit şekilde bir TV ünitesi ya da bir şömine olabilir ya da şık ve tasarım bir dekoratif ürün olabilir. Odak noktası yaratırken amaç bir evi en iyi şekilde göstermektir.

10. Mobilya Kumaşına Önem Verin

Mobilya seçiminde bulunurken tercih edeceğiniz mobilyada kullanılan kumaş tipini de göz önünde bulundurmanız gerekir. Özellikle kaliteli ve kolay silinebilir bir kumaşa sahip mobilyalar size pratik bir kullanım sağlar. Aynı zamanda farklı kumaş seçeneklerine sahip mobilyalarda mobilya seçimi sırasında büyük bir kolaylık sağlar. 

Tasarım ve şık mobilyaların adresi Neslive olarak bu yazımızda mobilya seçiminde dikkat etmeniz gereken 10 temel noktaya değindik. Mobilya seçimi yaparken aslında birçok detayı göz önünde bulundurmanız gerekiyor. Doğru bir şekilde yapılan mobilya seçimi ile hem yaşam alanınızı çok daha şık bir hale getirebilir hem de pratik bir kullanım sağlayabilirsiniz.

Siz de Neslive ayrıcalığı ile satın alabileceğiniz birbirinden tarz mobilyalar ile yaşam alanınızı çok daha iyi bir hale getirebilirsiniz. Üstelik son derece kolay ve hızlı bir şekilde sipariş verebilirsiniz!

Editörün Seçimi