Tüm Ürünlerde Ücretsiz Teslimat & 9 Taksit!

İç Dekorasyonda Modern Stil Nedir?

İç Dekorasyonda Modern Stil Nedir?

Dinamik imajı ile kendisine has bir tasarım anlayışına sahip olan modern stil, günümüzde en sık tercih edilen dekorasyon çeşitlerinden bir tanesidir. Sade ve yalın detayları ile ön plana çıkan modern stil, bazı temel kurallara sahiptir. Peki tam olarak modern stil nedir, nasıl uygulanmalıdır?

En özel mobilyaların online satış adresi Neslive olarak bu yazımızda iç dekorasyonda modern stil hakkında detaylı bilgiler veriyor olacağız. Siz de modern stil konusunda daha fazla bilgi edinmek için yazının devamını okuyabilirsiniz!

Modern Stil Nedir?

Modern stil, 1950’li yıllardan itibaren popülerlik kazanan bir akım olarak karşımıza çıkmaktadır. Kendisinden önceki anlayışlara bir devrim niteliğinde ortaya çıkan modern stil, temelde sadelik kavramını esas alır. Aynı zamanda resimden dekorasyona hemen hemen her alanda etkisini göstermiştir.

İç dekorasyonda modern stil ise kullanışlı mobilyaların, keskin çizgilerin ve yalın detayların önem kazandığı bir dekorasyon anlayışıdır. Basit bir renk paletinin bir araya gelmesiyle oluşan modern stil, konforun oldukça önem kazandığı bir dekorasyon tarzıdır. Ayrıca mobilya seçimi konusunun da modern stil özelliklerine göre yapılması gerekir.

Modern Stil Özellikleri Nelerdir?


Modern stilin, sadelikten yana bir dekorasyon tarzı olduğunu belirttik. Bu noktada modern stil, gösterişten uzak bir dekorasyondan hoşlanan kişiler için ideal olabilir. Ancak sadece tek başına sadelik ile de sınırlı değildir. Peki modern stil hangi belirleyici özelliklere sahiptir?

  • Yalın ve Sadedir

Her ne kadar sadelikten bahsetmiş olsak da, söz konusu modern stil özellikleri olunca yalınlık ve sadelik kavramlarının da yer alması gerekir. Sadelik ve yalınlık, modern stilin en belirleyici özellikleri arasındadır. Bu nedenle çok fazla aksesuar kullanımı tercih edilmediği gibi karmaşık bir görüntü yaratan simli, pullu ve taşlı detaylar da modern stil için uygun olmayacaktır.

  • Fonksiyonellik ve Konfor Önemlidir

Modern dekorasyona uygun mobilyalar, kullanım kolaylığı sunar. Kişinin rahat edebilmesini sağlayacak her ayrıntıya önem verir. Örneğin sürgülü dolaplar ve dresuarlar, işlevsellik anlamında modern stile katkıda bulunur. Diğer yandan insan vücuduna uygun sünger yapısına sahip koltuklar ve geniş mobilyalar da konfor bakımından oldukça önemlidir.

  • Uzun ve Alçak Mobilyalar

Modern stil, uzun ve alçak mobilyaların sıklıkla kullanıldığı bir anlayıştır. Özellikle uzun mobilyaların sunduğu geniş alan, rahat ve kullanışlı yapısı ile dikkat çeker. Uzun mobilyalara ek olarak alçak mobilyalar da ferah ve konforlu bir dekorasyon stili ortaya çıkarır. 

  • Keskin Çizgiler Hakimdir


Klasik dekorasyondaki yuvarlak hatların ve oymalı mobilyaların tersine modern stil, son derece temiz ve keskin çizgilere sahiptir. Ayrıca metalik ve geometrik detayları da bir arada görmek mümkündür. Dolayısıyla modern stile uygun mobilyaların kesintisiz, doğrusal ve abartılı olmayan detaylara sahip olduğunu söyleyebiliriz.

  • Minimalisttir

Minimalizm, sade ama basit olmayan, lüks ve modern imaj sunan bir anlayıştır. Renk paletini ve aksesuar kullanımını sınırlayarak yalınlığı temel alır. Aslında modern stile baktığınızda minimalizme ait her özelliği görebilirsiniz. Dolayısıyla modern stil ve minimalizm birbirinden ayrılmayan iki anlayıştır.

  • Basit Bir Renk Paleti Vardır

Renk paletinde basitlikten yana olan modern stil, nötr renk kullanımına önem verir. Beyaz, siyah ve gri temeline dayanan bu renk paletinde, pastel tonları da görmek mümkündür. Ancak renk kullanımında uyumu göz ardı etmemeli ve evin genel görünümüne uygun bir palet belirlemek gerekir.

Modern Stil Nasıl Uygulanır?

Modern stilin kendine has bazı özellikleri olduğunu artık biliyorsunuz. Öte yandan söz konusu belirli bir odanın dekorasyonu olduğunda, birkaç noktaya dikkat etmeniz gerekir. Bu nedenle, iç dekorasyonda modern stil anlayışı ile hareket etmek isteyenler, ilk olarak evin hangi bölümünde bu dekorasyonu uygulayacağına karar vermelidir. 

Oturma Odasında Modern Stil


Oturma odası, televizyon karşısında keyif yapabileceğiniz, dinlenebileceğiniz, aynı zamanda aileniz ile keyifli bir akşam geçirebileceğiniz alanlardan bir tanesidir. Tam da bu nedenle modern stil bir oturma odası söz konusu olunca, ortamdaki sıcak atmosferi korumak oldukça önemlidir. 

Örneğin uzun ve alçak mobilyalara eşlik edecek loş ışıklı, şık bir lambader ile hem modern hem de samimi bir ortam oluşturabilirsiniz. Diğer yandan televizyon keyfinizi artıracak modern TV üniteleri ile de arzu ettiğiniz stili yakalayabilirsiniz. Bu anlamda açık renkli bir TV ünitesi, söz konusu modern stile katkıda bulunacaktır. 

Ancak şunu belirtmek gerekir ki modern stil bir oturma odasında çok fazla aksesuara yer vermemelisiniz. Dolayısıyla olabildiğince sade ama lüks bir dekorasyon ortaya çıkarmalısınız. Bu anlamda geometrik desenli halılara da yer verebilirsiniz.

Bütün bunlara ek olarak duvar renklerinde beyaz, bej ve gri tonlarını tercih edebilir, ahşap ve metalin uyum içerisinde olduğu koltuk modelleri ile mükemmel bir tarz yakalayabilirsiniz.

Yatak Odasında Modern Stil


Yatak odası, günün yorgunluğunu atabileceğiniz, size özel olan bir alandır. Bu nedenle istediğiniz gibi dekore edebileceğiniz yatak odası, modern bir dekorasyon ile oldukça hoş bir ambiyansa sahip olabilir. Özellikle alçak ve geniş yataklar, hem rahat edebileceğiniz hem de modern bir tarz oluşturabileceğiniz harika seçimler arasında yer alır.

Fonksiyonel detaylara sahip modern bir yatak odası, sunmuş olduğu pek çok kolaylık ile hayatınızı kolaştıracaktır. Örneğin sürgülü dolaplar, yer anlamında avantajlı olduğu gibi modern kullanımı ile de oldukça pratiktir. 

Modern yatak odaları için ortama farklı bir hava katacak metal çerçeveli tablolardan da yararlanabilirsiniz. Hatta başucunuzdaki duvarı geometrik desenli bir duvar kağıdı ile kaplayarak yine modern stil elde edebilirsiniz. Diğer yandan yatak örtüsü tercihinizi tek renkten yana yapabilirsiniz ve bu anlamda pastel tonlardan yararlanabilirsiniz. 

Yemek Odasında Modern Stil


Yemek odası, en özel misafirlerinizi ağırladığınız ve en güzel aile yemeklerini yediğiniz eşsiz bir alandır. Şık ve modern bir şekilde dekore edilmiş yemek odaları ise hazırladığınız sofraları en iyi şekilde ortaya çıkarır. 

Öyle ki modern stil bir yemek odası için ilk olarak çok fazla eşya kullanmamanız gerektiğini belirtelim. Hatta tek başına modern bir yemek odası takımı bile bu anlamda fazlasıyla yeterli olacaktır. Öte yandan yemek odası takımına eşlik edecek sade ve şık bir tablo ile de arzu edilen modern görüntüyü elde edebilirsiniz. 

Ayrıca, yemek masasını tam ortalayacak şekilde sarkıt bir avize yerleştirebilirsiniz. Ancak avize seçiminde taşlı ve ağır detaylara sahip modellerden uzak durmanızı tavsiye ederiz. 

Neslive olarak bu yazımızda iç dekorasyonda modern stil nedir, nasıl uygulanır sorularını yanıtladık. Siz de Neslive ayrıcalığı ile dilediğiniz modern stil ev dekorasyonunu yaratabilirsiniz. Bu noktada satın alabileceğiniz sade, lüks ve tasarım mobilyalar ile evinizin havasını değiştirebilirsiniz!

Editörün Seçimi