Tüm Ürünlerde Ücretsiz Teslimat & 9 Taksit!

Lambader Nedir, Ne İçin Kullanılır?

Lambader Nedir, Ne İçin Kullanılır?

Gösterişli bir yaşam tarzının benimsendiği şık evlerin en vurucu ögelerinden biri olan lambader nedir? Yaşam alanlarına şıklık katan, en popüler aydınlatma ürünleri arasında yer alan lambaderlerin kullanım alanları nelerdir? 

Eğer en trend dekoratif ev eşyalarından biri olan lambaderlere ve kullanım alanlarına dair merak ettiğiniz sorulara yanıt arıyorsanız, zihninizi meşgul eden soruların cevabını içeriğimizde bulabilirsiniz. 

Buna ek olarak, yemek odanızı dekore ederken ilham alabileceğiniz stil önerileri için 8 Adımda Yemek Odası Dekorasyonu Nasıl Yapılır? başlıklı içeriğimizi inceleyebilirsiniz. 

Lambader Nedir?

 

Çoğu zaman farkında olmasak da aydınlatmalar, iç mekan dekorasyonlarının en önemli tamamlayıcı ürünlerinden biri olarak öne çıkar. Bu doğrultuda yalnızca işlevsel artıları nedeniyle değil, mekanda duygusal bir etki oluşturmak amacı ile de lambader, abajur gibi aydınlatma ürünlerine dekorasyonda yer verilmelidir. Peki ama lambader nedir? 

Lambader nedir sorusunu, zeminde konumlandırılan ve ışığını mekanın belirli noktalarına yansıtması amacıyla tasarlanan bir aydınlatma çeşidi olarak yanıtlamak mümkün. Özellikle de salon ve oturma odası dekorasyonlarında çok sık tercih edilen lambader modelleri, evde hakim olan dekorasyon anlayışına göre tasarımsal farklılıklar taşıyabilir. 


Tripod lambader, ahşap lambader, ferforje lambader gibi farklı formlarda tasarlanan lambader modelleri, ev dekorasyonuna kusursuz ve yepyeni bir stil anlayışı kazandırır.

Özellikle son dönemde iç mimarların da dekore ettiği evlerde mutlaka yer verdikleri lambaderler, hem fonksiyonel hem de şık yaşam alanlarına sahip olmak isteyenler için dekorasyonda özgün çözümler sunar. 

Lambader nedir sorusunu yanıtladık. Dilerseniz şimdi de yaşam alanlarında hızla yerini almaya devam eden lüks lambader modelleri içerisinden seçim yapmanıza yardımcı olacak ipuçlarını sıralayalım. 

Öte yandan, stil sahibi evlerde popüler mobilya türlerinden biri olan puf dekorasyonuna dair şık ve işlevsel ipuçlarını Puf Nedir? İç Mekanlarda Puf Kullanımı başlıklı içeriğimizi okuyarak öğrenebilirsiniz! 

Lambader Seçimi Nasıl Yapılır?

Daha önce de sözünü etmiş olduğumuz gibi lambader, ev dekorasyonunda hem işlevsel bir kullanım sunan hem de iç mekanlara dekoratif bir şıklık katan tamamlayıcı parçalar arasında yer alır. Buna ek olarak sayısız lambader çeşidi arasından eviniz için en doğru olanı seçmek, hiç kuşkusuz önemli bir ayrıntıdır. 

Peki lambader seçimi yaparken karar vermenizi kolaylaştıracak öneriler neler olabilir? İşte yanıtı! 

1. İç Mekanda Söz Sahibi Stile Göre Karar VerinLambader seçiminde dikkat edilmesi gereken belki de en önemli ayrıntı, kararınızı lambaderi konumlandıracağınız alanın stiline uygun olarak şekillendirmek olmalıdır. Satın alacağınız lambaderin iç mekan dekorasyonunuzda kullandığınız renklerle mobilyalarla ve tamamlayıcı aksesuarlar ile bir bütünlük oluşturması gerekir. 

Örnek verecek olursak, yaşam alanlarınızda sadeliği ön plana çıkarmak istiyorsanız Neslive’in şık detayları ile beğeni toplayan Moll Gold Lambader ürünü salon dekorasyonlarınız için ideal bir seçim olabilir. 

Öte yandan, eğer evinizde çağın ruhunu yakalamak istiyorsanız modern lambader modellerine yönelebilirsiniz. Geleneksel tarzdan uzaklaşmak istemiyorsanız ise karar vermeden önce klasik çizgilerle tasarlanmış vintage lambader çeşitlerini değerlendirebilirsiniz. 

2. Sağlamlık ve Kalite Temel Kriteriniz Olsun 


Eviniz için satın alacağınız lambader modelinin hangisi olacağına dair kararınızı vermeden önce unutmamanız gereken bir diğer ayrıntı da ürünün kalitesidir. Lüks yaşam alanlarında kaliteli ve sağlam mobilyalara yer verilmesi, hiç şüphesiz kesinlikle geri plana atılmaması gereken bir durumdur. 

Bu doğrultuda uzun yıllar boyunca evinizin en önemli tamamlayıcı parçalarından biri olacak bir lambadere sahip olmak istiyorsanız ürünün kalitesini iyi değerlendirmeli, kararınızı da buna uygun olarak şekillendirmelisiniz. 

3. Tasarım Şıklığını Geri Plana Atmayın


Lüks ve ihtişamlı evlerde, dekorasyonun şıklığına gölge düşürmeyecek parçalara yer verilmemesi gerekir. Bu doğrultuda, lambader seçiminizde size yardımcı olacağını düşündüğümüz bir diğer öneri de tasarım şıklığını göz önünde bulundurmanız gerektiği… 

Aydınlatma tasarımının kahramanı olan lambaderler, fonksiyonel amaçla kullanılmasalar da salon ve oturma odalarının bir parçası olarak işlev görürler. Bu nedenle lambaderi oluşturan baş, gövde ve ayak kısımlarının birbiri ile uyumlu olduğundan, tasarımının sizin tasarımsal zevklerinizle örtüştüğünden emin olmanız önemlidir. 

Eğer klasik bir anlayışa göre dizayn edilmiş iç mekanlar için lambader arayışınız var ise şıklığı ile göz dolduran Vierra Lambader’İ mutlaka incelemenizi tavsiye ederiz.

4. İhtiyaçlarınıza Uygun Seçenekleri Değerlendirin 


Lambader seçimi yaparken ihtiyaçlarınızı da gözden geçirmenizi tavsiye ederiz. Lambaderi yalnızca dekoratif bir öge olarak mı kullanmak istiyorsunuz yoksa kitap okumak, loş ışıkta tv izlemek ya da mekana görsellik katmak gibi amaçlar doğrultusunda mı bir lambader almak istiyorsunuz? 

Bu sorulara yanıt bularak birbirinden şık ve işlevsel aydınlatma ürünleri arasından seçiminizi yapabilirsiniz. 

Örnek verecek olursak, kemerli bir gövdeye sahip olan okuma lambaderleri özellikle de çalışma odaları için ve kitap okuma köşeleri için idealdir. Buna ek olarak ortalama bir yüksekliğe sahip olan tripot lambaderler çok yönlü bir kullanım sunarak farklı ihtiyaçlarınıza yanıt verecektir. 

5. Mekanın Büyüklüğünü Göz Ardı Etmeyin 


Lambader satın almadan önce tercih edeceğiniz modelin, iç mekanınızın büyüklüğüne uygun olacağından şüphe duymamanız gerekir. Eğer küçük ve ferah olmayan bir oda için lambader satın almayı düşünüyorsanız daha minimal, küçük başlıklı ve ortalama bir boya sahip olan lambader modellerine yönelmenizi tavsiye ederiz. 

Geniş alanlar için lambader arayışında iseniz de daha gösterişli ve ihtişamlı modelleri seçenekleriniz arasında tutabilirsiniz. 

Lambader Nerelerde Kullanılır? 


Lambader nedir ve lambader seçimi yaparken nelere dikkat edilir sorusunu yanıtladıktan sonra hangi tarz lambaderlerin ne tür iç mekanlarda kullanılacağına dair akıllardaki soru işaretlerini giderebiliriz. 

Lambader ne için kullanılır sorusuna yanıt olabilecek maddeleri aşağıdaki gibi sıralamak mümkün: 

  • Salon ve oturma odaları; lambader, abajur gibi aydınlatma ürünlerinin en çok kullanıldığı alanlara örnek gösterilebilir. Yüksek ayaklı ve kemerli bir lambader modelini, evinizin bu alanlarında geçirdiğiniz keyifli vakitlere ışıltı katması için tercih edebilirsiniz. 
  • Eğer salonunuzda kitaplık ve berjeriniz ile oluşturduğunuz bir okuma köşeniz var ise bu alanın şıklığını tarz sahibi bir lambader ile tamamlayabilirsiniz.


  • Doğru ışıklandırmanın verimlilik üzerindeki etkisi düşünüldüğünde, çalışma odalarında verimliliği artırmak adına bu alanların da lambaderler ile aydınlatılabileceği söylenebilir. Çalışma masasının yanına veya odadaki uygun bir alana ışık ihtiyacınızı gidermesi için şık bir lambader konumlandırabilirsiniz. 
  • Bir aydınlatma ürünü olarak lambaderlerin en çok tercih edildiği alanlardan bir diğeri de yatak odalarıdır. Kendinizi uykuya hazırladığınız anlarda lambaderden yayılan loş ışığın altında günün yorgunluğunu keyifle üzerinizden atabilirsiniz! 
  • Merdiven altı dekorasyonu ve antreler de tasarımı lambaderler ile tamamlanabilecek alanlara örnek olarak gösterilebilir. 

En özel mobilyaların online satış adresi Neslive olarak lambader nedir sorusunun yanıtını, içeriğimizde kapsamlı olarak yanıtladık. Son olarak birbirinden şık ve kaliteli lambader modellerine ve aydınlatma ürünlerine Neslive ayrıcalığı ile tek tıkla sahip olabileceğinizi hatırlatalım. 

Lüks ve modern yaşam alanları yaratmak isteyenlerin ilk tercihi Neslive ile evinizi yeni baştan dekore edebilir, hayallerinizdeki gibi bir eve sahip olabilirsiniz! Editörün Seçimi