Tüm Ürünlerde Ücretsiz Teslimat & 9 Taksit!

Puf Nedir? İç Mekanlarda Puf Kullanımı

Puf Nedir? İç Mekanlarda Puf Kullanımı

Puf nedir sorusu, kullanım alanı oldukça geniş olan pufların özellikle de son dönemde dekorasyonda yardımcı öge olarak söz sahibi olması ile birlikte daha çok merak edilir hale geldi. Peki puf ne demek? İç mekanlarda oluşturulan etkiyi güçlendirdiği bilinen puf dekorasyonda nasıl kullanılır? 

En özel mobilyaların online satış adresi Neslive olarak hazırlamış olduğumuz bu içeriğimizde, yaşamını her köşesi özenle döşenmiş; stil sahibi bir evde devam ettirmek isteyen dekorasyon tutkunları için iç mekanları keyifli ve şık bir hale getirecek puf kullanımına dair ipuçlarını sıralıyoruz. 

Yemek odası dekorasyonuna dair ilham alabileceğiniz dekoratif önerileri ise 8 Adımda Yemek Odası Dekorasyonu Nasıl Yapılır? başlıklı içeriğimizi okuyarak öğrenebilirsiniz. 

Puf Nedir?


Hem şık tasarımları hem de fonksiyonel artıları ile iç mekan dekorasyonlarında en çok tercih edilen mobilya çeşitlerinden biri olan puf nedir sorusunu, içerisi sünger veya elyaf gibi rahat oturum sağlayan malzemelerle doldurulmuş; alçak oturaklar olarak yanıtlamak mümkün. 

Tasarımına bağlı olarak hem ayaklı hem de ayaksız olarak üretilebilen bir mobilya türü olan pufların üzeri deri, kadife ya da nubuk gibi çeşitli kumaşlar ile kaplanabilmektedir. 

Çoğunlukla sırtınızı yaslayabileceğiniz herhangi bir arkalığı olmayan puflar, yine tasarımsal değişikliğe uğrayarak farklı biçimlerde üretilmektedirler. Dekoratif şıklığın en önemli parçalarından biri olduğu bilinen salon pufları, işlevsel artıları ile oldukça geniş bir kullanım alanına sahiptir. 

Bu doğrultuda puf modelleri, yalnızca birer dekoratif öge olarak değil; yaşam alanlarına konfor sunan; iç mekanların olmazsa olmaz bir parçası olarak tanımlanabilir. 


Pufların ev dekorasyonunda en çok kullanıldığı alanlar yatak odaları imiş gibi görünse de aslında puflar salon dekorasyonlarında, çocuk odası dekorasyonlarında hatta ofis dekorasyonlarında tercih edilen mobilya türlerine örnek gösterilebilir. 

Farklı tarzların hakim olduğu yaşam alanlarında gösterişli bir parça olarak dikkat çeken ve iddialı bir duruş sergileyen puflar ile ev tasarımlarını renklendirmek, özellikle de çağdaş dekorasyon akımlarını takip eden dekorasyon tutkunları için vazgeçilmezdir. 

Peki ama puf dekorasyonu nasıl yapılır? İşte evinize yepyeni bir tarz kazandıracak puf dekorasyon önerileri! 

Ek olarak, iç mekanlarınıza uygun mobilya seçimi yaparken sizlere fayda sağlayacak ipuçlarını Mobilya Seçiminde Dikkat Edilmesi Gereken 10 Nokta başlıklı yazımızda bulabilirsiniz. 

Şıklığı Evlerinize Taşıyacak Puf Dekorasyon Fikirleri 


Dekorasyona renk katan pufların özellikle de lüks yaşam alanlarında salon, oturma odası,  odası hatta mutfak gibi evin pek çok farklı bölümünde tercih edildiğini daha önce de belirtmiştik. 

Evini farklı parçalar ile dekore etmek isteyen zevk sahibi kişilerin ilk tercihlerinden biri olan puf kullanımı, doğru fikirler ile desteklendiğinde dışarıdan bakanlar için göz alıcı olacak bir ambiyansın da kapılarını aralıyor. 

Eğer sizler de evinizin dekorasyonunu kusursuz bir biçimde değiştirecek ve diğer mobilyalarınız ile kombinlendiği takdirde şık bir atmosfer yaratacak parçalar arıyorsanız, ev dekorasyonunda etkisi büyük olan puflara yer verebilirsiniz. İşte evinizin dekorasyonunu zenginleştirecek ve hayal ettiğiniz tarzı oluşturmanıza yardımcı olacak puf kullanım önerileri! 

1. Sandıklı Puflar ile Oluşturulmuş Düzen 


Pufların yalnızca tasarımsal özellikleri ile değil işlevsel yönü ile de ev dekorasyonunda hayat kurtaran bir parça olduğunu biliyorsunuz. Özellikle de lüks dekorasyon tutkunlarının evlerinin en temel parçalarından biri olan puflar, konumlandırıldıkları ortama yalnızca şıklık katmak için değil; fonksiyonel bir kullanım sağlaması amacı ile de tercih ediliyor. 

Örnek verecek olursak sandıklı puflar, çok geniş olmayan alanlarda ortaya çıkabilecek dağınık ve düzensiz görünümü yok ederken tasarımı ile iç mekanlarda oluşturduğu güçlü stili taçlandırmaktadır. 

Bu yüzden siz de, ulaşılabilir bir yerde muhafaza etmek istediğiniz fakat görünürde yer kaplamasından hoşlanmadığınız eşyalarınızı; evinizin merkezinde konumlandırdığınız ve diğer mobilyalarınız ile kusursuz bir uyum sergileyeceğinden emin olduğunuz sandıklı pufların içerisinde saklayabilirsiniz.  

Yaşam alanlarınızda istediğiniz tasarım etkisini oluştururken işlevselliği geri plana atmanızı engelleyecek stil önerileri için Hayatınızı Kolaylaştıracak 9 Pratik Ev Dekorasyon Fikri başlıklı yazımızı da mutlaka incelemenizi öneririz. 

2. Lüks Salonlar için Deri Puflar 


Salonda puf kullanımı ile oluşturulmuş stil anlayışlarına dair, farklı zevkleri mutlu edecek nitelikte pek çok örnek görmek mümkün. Deri ise kendine has dokusu ile çok yönlü bir kullanım sunmasına ek olarak, lüks yaşam alanlarında en çok tercih edilen malzeme türlerinden biri olarak öne çıkıyor. 

Bu doğrultuda sizler de iç mekanlarınıza gösteriş ve kalitenin baş tacı olduğu bir ambiyans yaratmak isterseniz salon dekorasyonunda deri pufları bir dekorasyon ürünü olarak tercih edebilir, görsel bir zenginlik oluşturabilirsiniz. 

Şık ve modern tasarımı ile Neslive’in en sevilen ürünlerinden biri olan Pralin Yuvarlak Puf, salonunuzda aradığınız gibi bir stilin en lüks tamamlayıcılarından biri olabilir.

3. Puflar ile Yatak Ucu Dekorasyonu 


Puflar, yalnızca salon ve oturma odası dekorasyonları için değil; evlerin en özel alanlarından biri olan yatak odalarında da sıklıkla tercih edilen özel parçalar. Özellikle de geniş yatak odalarında, hem şık hem de konforlu bir kullanım açısından puf ile zenginleştirilen yatak ucu dekorasyonu son dönemin trendlerinden biri olarak göze çarpıyor. 

O halde sizler de yüksek zevk sahibi kişiler olarak, yatağınızın genişliğine ve yatak odanızın tarzına uygun bir puf tercihi yapmaya ve işlevsel yönü ile öne çıkan pufları yatak odası dekorasyonunuzun bir parçası haline dönüştürmeye ne dersiniz?  


Eğer yatak ucu pufu ne işe yarar diye merak ediyorsanız sıraladığımız maddeleri dikkate alabilirsiniz: 

  • Yorucu bir günün ardından üzerinizden çıkardığınız kıyafetlerinizi katladıktan sonra yatak ucunda konumlandırmış olduğunuz pufun üzerine bırakarak dağınık bir görünümün önüne geçebilirsiniz.
  • Yatağınızın üzerine serdiğiniz yatak örtüsünü, akşamları yatağa girmeden önce yatak ucu pufunun üzerine koyabilirsiniz. 
  • Sandıklı pufların, dağınıklığı önlemeye yardımcı olan tamamlayıcı mobilya alternatiflerinden biri olduğunu göz önünde bulundurarak, sıklıkla kullandığınız fakat göz önünde durmasını istemediğiniz özel eşyalarınızı da yatak ucu puflarının içerisinde muhafaza edebilirsiniz.

Aradığınız rahatlığı ayaklarınıza sererken gösteriş ve ihtişamı gerisinde bırakmayan bir yatak odası için mobilyaların yerleşimini nasıl yapacağınıza dair merak ettiklerinizi, Yatak Odası Nasıl Yerleştirilir? başlıklı içeriğimizde tüm ayrıntıları ile bulabilirsiniz. 

4. Puf Kullanımı ile Yaşam Alanlarında Konfor 


Lüks ve stil sahibi yaşam alanlarına hayat veren mobilya türlerinin özenle seçilmesi ve bu mobilyaların yerleşimi noktasında doğru bir planlama yapılması kritik önem taşıyor. Hem şık dizaynları hem de işlevsel artıları ile yaşam alanlarını zenginleştirmesine ek olarak rahatlık sunan puflar ise konforuna önem veren kişilerin en çok tercih ettiği mobilya seçeneklerinden biri olarak gün geçtikte yükselişine devam ediyor.

Bu doğrultuda sizler de oturma odası ya da salonda puf kullanımına yer vererek bu minimal, aynı zamanda oldukça şık tamamlayıcı ürünlerin sunduğu rahatlıktan maksimum seviyede faydalanabilirsiniz. 

  • Örneğin iddialı tarzı ile dikkat çeken berjerinizin önüne tasarımı ile bütünlük oluşturacağını düşündüğünüz bir puf konumlandırarak akşamları keyfinizi ikiye katlayabilirsiniz. 
  • Öte yandan bebek ve çocuk odası dekorasyonlarında da sıkça kullanılan pufları, çocuğunuzun odasına yerleştirerek orada vakit geçirdiğiniz anlarda rahatlığınızı artırmak için kullanabilirsiniz.

5. Zarif ve Lüks: Puf Sehpalar


Farklılıkların bir araya gelerek oluşturduğu estetik bütünlük, hiç kuşkusuz yaşam alanlarında lüks ve ihtişamlı bir duruş sergiliyor. Özgün zevklerin şık tasarımlar ile harmanlanarak ortaya çıkardığı görsel zenginlik ise iç mekanlarda eşsiz bir stilin kapılarını aralıyor. 

Eğer sizler de salon ya da oturma odası dekorasyonunuzu farklı parçalar ile zenginleştirmek isterseniz, çok yönlü tamamlayıcı parçalardan biri olan pufları; asıl işlevinden farklı bir formda kullanmayı düşünebilirsiniz. 

İç mekanlara sağlamış olduğu vurgu ile özellikle de salon dekorasyonunun en önemli ögelerinden biri olan orta sehpalar yerine; tasarımı ile konumlandırıldığı mekana maksimum şıklık katacak puflar elde etmek istediğiniz özgün tarzı oluşturmanıza yardımcı olacaktır. 

Renk, desen ve doku itibariyle oturma grubunuz ile bir araya geldiğinde görsel bütünlük oluşturacağından şüphe duymadığınız, salonunuzun büyüklüğüne uygun ölçülerde bir pufu; odanın merkezinde konumlandırabilir; üzerini çeşitli dekorasyon fikirleri ile zenginleştirebilirsiniz. 

Ahşap ayaklı tasarımı ile dikkat çeken Pralin Yuvarlak Puf, salon dekorasyonunda orta sehpa işlevi görmesi için tercih edebileceğiniz son derece kaliteli bir puf modeli olacaktır. 


Lüksü ve kaliteyi yaşam alanlarına taşıyan Neslive olarak ev dekorasyonuna değer veren okuyucularımız için bu yazımızda puf nedir sorusunu yanıtlayarak yatak odası, çocuk odası ve salonda puf kullanımı ile ilgili ilham alınabilecek önerilerimizi sıraladık. 

Sizler de yaşam alanlarınızda maksimum şıklık elde etmek istiyorsanız, ev dekorasyonunuzu bu işlevsel parçalar ile zenginleştirebilirsiniz. Birbirinden şık ve kaliteli puf modellerini ise elbette Neslive Home’da bulabilirsiniz! 

Son olarak, zamansız tarzları ile her daim yeni kalacak köşe koltuk dekorasyon önerilerini Göz Alıcı Salonlar İçin 6 Köşe Koltuk Dekorasyon Fikri başlıklı içeriğimizde bulabilirsiniz.  

Editörün Seçimi