Tüm Ürünlerde Ücretsiz Teslimat & 9 Taksit!

8 Adımda Yemek Odası Dekorasyonu Nasıl Yapılır?

8 Adımda Yemek Odası Dekorasyonu Nasıl Yapılır?

Yemek odası dekorasyonu nasıl yapılır sorusu, evin bu alanlarının da şıklığı ile dikkat çeken bölümler olması gerektiğini düşünen dekorasyon tutkunlarının yanıt aradığı konuların başında geliyor. Eğer sizler de bu sorunun yanıtını arıyorsanız yazımızda derlediğimiz stil önerileri sayesinde ikonik tarzı ile sizi mutlu ederken misafirlerinize de ilham olacak bir yemek odası konsepti oluşturabilirsiniz. 

Ailenin bütün üyelerinin aynı masa etrafında toplandığı veya eve gelen misafirlerin ağırlandığı; lezzetli yemeklere ve keyif dolu sohbetlere ev sahipliği yapan yemek odalarının nasıl dekore edildiğinin bir evin genel ambiyansı üzerindeki etkisi yadsınamaz bir gerçek. 

Yeni taşındığınız evinizde bir yemek odası oluşturmak istiyor ya da halihazırda oturduğunuz evin yemek odasında birkaç küçük değişiklik yapmak istiyor fakat nereden başlayacağınızı bilmediğiniz için zorlanıyorsanız endişelenmenize gerek yok. 

Çünkü, tasarım mobilyanın adresi Neslive olarak hazırladığımız yazımızda evinizde yemek yediğiniz alanları dekore ederken ilham alabileceğiniz fikirlere ve sırasıyla uygulamanız gereken adımlara yer veriyoruz. Önerilerimizi inceledikten sonra birkaç yaratıcı dokunuş ile hayal ettiğiniz gibi bir yemek odasına sahip olabilirsiniz! 

Yemek Odası Dekorasyonu Nasıl Yapılır? 


Evinizin yemek odası, hiç kuşkusuz gün içerisinde en çok kullandığınız ve ailenizin diğer üyeleri ile birlikte her akşam keyifli anılar biriktirdiğiniz alan. Eğer yemek odası dekorasyonu için her ayrıntısı ile içinize sinecek, şıklığın yanı sıra fonksiyonelliğin de geri plana atılmadığı fikirlere ihtiyacınız var ise şu anda doğru yerdesiniz. 

Yemek odası olarak dekore edeceğiniz alanın büyüklüğünü de göz önünde bulundurarak tarzınıza en uygun fikirleri hayata geçirebilir; hem şıklığın hem de lüksün ve ihtişamın ön planda olduğu bir ambiyans oluşturabilirsiniz.  

1. Yemek Odasının Büyüklüğünü Hesaplayın 

Yemek odalarının, tarzın ve işlevselliğin bir araya gelerek uyumlu bir bütün oluşturduğu dekorasyon fikirlerine ev sahipliği yapması gerektiği şüphe götürmez bir gerçek. Öte yandan tercih ettiğiniz fikirleri hayata geçirebilmek için dekore edeceğiniz alanın da buna imkan tanıması gerekir.  

Bu doğrultuda, uygulamaya koyacağınız fikirlere karar  önce yemek odası olarak seçtiğiniz alanın büyüklüğünü hesaplamalısınız. Çünkü sahip olduğunuz alanın şekli ve büyüklüğü, seçeceğiniz mobilyaların hem boyutunu hem de tarzını etkileyecektir.

2. Yaratmak İstediğiniz Stili Belirleyin 


Ev dekorasyonunun hemen herkes için önem kazandığı günümüzde, farklı yaşam tarzlarını yansıtacak pek çok dekorasyon stili bulunuyor. Bu nedenle yemek odanızı dekore etmeye başlarken unutulmaması gereken bir diğer konu da etkilerinden hoşlandığınız dekoratif stile karar vermeniz gerektiğidir. 

Karakteristik bir stil oluşturmak için uzun yıllar boyunca etkisini yitirmeyecek ve sizi en iyi yansıtan dekorasyon trendlerini yakından tanımanızı öneririz. Örneğin yemek odanıza en çok yakışacak stilin modern ve minimal etkiler olduğunu mu düşünüyorsanız yoksa klasik ve çağdaş çizgilerin bir arada kullanılmasıyla oluşturulan çok sesli stil mi sizi daha iyi temsil ediyor? 

Bunlar gibi sorulara yanıt vererek size en uygun dekorasyon tarzını keşfedebilir, her ayrıntısı ile beğeni toplayan bir yemek odasına sahip olabilirsiniz! 

Eğer klasik tasarımların daha şık bir ambiyans oluşturduğunu düşünüyorsanız göz dolduran tasarımı ile Zen Yemek Odası Takımı, yemek odanızda fark yaratacaktır. 

3. Mobilya Tercihine Zaman Ayırın

Yemek odası dekorasyonunun baş aktörleri hiç şüphesiz yemek masası ve sandalyeleridir. Buna ek olarak konsol, vitrin ve büfe gibi mobilyaların da yemek odası dekorasyonu nasıl yapılır sorusuna yanıt verecek; dekorasyon şıklığını tamamlayacak en önemli mobilyalar arasında yer aldığını söylemek zannediyoruz ki yanlış olmayacaktır. 

Öte yandan yemek odanızı dekore ederken seçeceğiniz mobilyaları yalnızca dekoratif bir unsur olarak değerlendirmek; ilerleyen süreçte karşınıza çıkacak büyük bir hata olur. Çünkü satın aldığınız mobilyaların tasarımı ile tarzınızı yansıtması kadar önemli olan bir diğer konu da rahatlığı ile hem sizi hem de yemek odanızda ağırladığınız misafirlerinizi mutlu etmesi gerektiğidir. 

Bu nedenle mobilya seçimine zaman ayırmayı ihmal etmemeli, evinizin yemek odasını dekore ederken tasarımı ile görsel olarak; işlevselliği ile de fiziksel olarak tatmin olacağınız mobilya seçeneklerini değerlendirmelisiniz. 

Ayrıca, daha önce de belirtmiş olduğumuz gibi satın alacağınız mobilyaların yemek odası olarak değerlendireceğiniz alanın büyüklüğüne uygun olması göz önünde bulundurulması gereken bir başka ayrıntıdır. 

Yemek masası için seçim yapmadan önce Neslive’in, göz alıcı tasarımları ile evinize tarz katacak yemek masası modellerini incelemenizi tavsiye ederiz. 

4. Eşya Yerleşimini Doğru Yapın

Özellikle salon ve oturma odalarına bağlı olarak dekore edilen yemek alanlarında eşya yerleşiminin doğru yapılması, ortamda daha ferah bir görünüm oluşmasını sağlayacaktır.

Yemek odası olarak belirlediğiniz alanın tam ortasına yemek masasını yerleştirerek bu bölümü vurgulayabilirsiniz. Eğer yemek odası yeterli büyüklükte ise konsol ya da vitrin gibi parçaları da kullanmanızı tavsiye ederiz. 

Bu eşyaları duvara açılı bir biçimde yerleştirerek daha ferah bir görünüm elde edebilirsiniz. Öte yandan, daha ferah bir görünüm elde etmek istiyorsanız yemek masasını pencerenin önüne yerleştirerek ortama derinlik katabilirsiniz. 

5. Yemek Odası Duvar Dekorasyonunu Unutmayın 


Ev içerisinde belirli bir alan ile sınırlandırılan yemek odalarında şık dokunuşlar ile fark yaratmanın mümkün olduğunu söyleyebiliriz. Bu doğrultuda yemek odalarında dekorasyon unsuru olarak değerlendirebileceğiniz ve tarzınızı ön plana çıkartabileceğiniz bölümlerden  bir tanesi de hiç şüphesiz duvarlar olacaktır. 

Peki kişisel zevk ve beğenileriniz ışığında yemek odanızın duvarlarını nasıl dekore etmelisiniz? 

  • Yemek odası duvarlarına tarz kazandıracak önerilerden bir tanesi duvarlarda sanatın hayat verdiği etkileyici ve modern tablolar kullanmak. Öncelikle lüks ve klasik mi yoksa konforlu ve samimi bir yemek odasına mı sahip olmak istediğinize karar vererek tablo tercihinizi bu yönde yapabilirsiniz. 
  • Eğer yemek odasında, alışılmışın dışında bir stil yakalamak istiyorsanız; duvarları farklı dokularla zenginleştirebilirsiniz. Örnek verecek olursak, bir duvarın farklı renge boyanması, duvar kağıdı kullanılması ya da taş veya ahşap gibi farklı malzemelerin tercih edilmesi duvarın dikkat çekici bir görünüme kavuşmasına ortam hazırlayacaktır. 
  • Yemek odası duvar dekorasyonu için sizlere ilham olabilecek bir diğer önerimiz de duvarlarda sevdiğiniz ve gördüğünüzde mutlu olacağınız aksesuarlara yer vermek olacak. Bu doğrultuda son dönemin dekorasyon trendleri arasında yer alan duvar tabakları, metal ya da hasır aksesuar ve çerçeveler, stilinize yön verecektir.

6. Aynalar ile İllüzyon Yaratın 


Yemek odası dekorasyonu nasıl yapılır sorusuna yanıt verirken unutulmaması gereken bir başka detay da ayna kullanımı. Özellikle dar alanlarda kullanıldığında sihirli bir etki yaratan aynalar, metrekare bakımından küçük olan alanlarda muazzam bir görünüm oluşturacaktır. 

Yemek odasında uygun bir yerde konumlandıracağınız, tasarımsal detayları ile dikkat çeken konsol aynaları ile hem tarzınızı yansıtabilir hem de etkili ışık oyunları yaratabilirsiniz.

7. Aydınlatma İçin Doğru Ürünleri Tercih Edin

Yemek odasının doğru bir biçimde aydınlatılması, akşam yemeğini eşsiz ve keyifli bir deneyim haline dönüştürmenin en önemli adımlarından bir tanesidir. Bu nedenle ruh haliniz üzerinde de büyük bir etki yaratan sayısız aydınlatma  arasından yemek odası için en uygun olanını seçebilmeniz önemlidir. 

Aydınlatma ürünlerini seçerken size fayda sağlayacak ipuçlarını aşağıdaki gibi sıralamak mümkün: 

  • Eğer yuvarlak bir yemek masanız var ise avize ve sarkıtlar ideal tavan aydınlatması olacaktır. 
  • Dikdörtgen yemek masalarının üzerine en çok yakışan aydınlatma ürünleri ise lineer armatürler ve spot ışıklardır. 
  • Konsolların yanında konumlandıracağınız lambaderler, şık bir görünümün anahtarı olacaktır. 
  • Bunlara ek olarak, göz yormayan ve konforlu bir ambiyans için ışık kaynağından yayılan ışığın yumuşak olduğundan emin olmanızı öneririz.

İncelikle dekore ettiğiniz yemek odasında hangi aydınlatma ürününü kullanacağınız konusunda kararsızlık yaşıyorsanız, Neslive’in gösterişli tasarımları ile dikkat çeken aydınlatma ürünlerini mutlaka incelemenizi tavsiye ederiz. 

8. Yemek Odasını Şık Aksesuarlarla Zenginleştirin 

Doğru aksesuar seçimi, yemek odası dekorasyonunda şıklığın en önemli belirleyicileri arasında yer alıyor. Bu nedenle aşırıya kaçmamak şartıyla yemek odaları için mum, şamdan, vazo gibi aksesuarları tercih ederek estetik zevklerinizle birebir örtüşen bir ambiyans oluşturabilirsiniz.

Lüks ve tasarım mobilyanın online satış adresi Neslive olarak dekorasyon tutkunları için hazırlamış olduğumuz içeriğimizde, yemek odası dekorasyonu nasıl yapılır sorusunu yanıtlayarak yemek odalarını şıklıkla buluşturacak dekorasyon fikirlerine yer verdik. 


Detayları ile fark yaratan ve kusursuz bir şıklığın kapılarını aralayan yemek odası takımları için Neslive’in tasarım harikası mobilyalarını mutlaka incelemenizi tavsiye ederiz. 

Sizler de hem yemek odası dekorasyonunda hem de evinizin diğer bölümlerinde kullanabileceğiniz, şık tasarımı ile dikkat çeken mobilya seçenekleri için Neslive’i tercih edebilir; farklı kombinlerle evinizi yenileyebilirsiniz! 

Evlerde yemek odası dekorasyonu kadar önemli olan bir diğer konu da TV ünitesi dekorasyonu. TV ünitesi için ilham alabileceğiniz önerileri, TV Ünitesi Nasıl Dekore Edilir? İlham Alabileceğiniz 5 Fikir başlıklı içeriğimizde bulabilirsiniz.  


Editörün Seçimi