Tüm Ürünlerde Ücretsiz Teslimat & 9 Taksit!

Giyinme Odası Tasarımı İçin 8 Dekorasyon Önerisi

Giyinme Odası Tasarımı İçin 8 Dekorasyon Önerisi

Giyinme odası tasarımı ile ilgili arayışlar, lüks bir anlayışa göre dizayn edilmiş evlerde giyinme odalarının evin olmazsa olmazlarından biri olması ile birlikte popülaritesini giderek artırıyor. İyi ama kıyafetlerinizi ve diğer eşyalarınızı muhafaza edebileceğiniz, planlamasını kişisel zevkleriniz doğrultusunda yapacağınız bir giyinme odasına sahip olmak için nelere dikkat etmelisiniz? 

Baştan sona her ayrıntısı ile tamamen size özel bir giyinme odası tasarlamaya ne dersiniz? Eğer bu fikir sizi şimdiden heyecanlandırıyorsa kahvenizi yudumlarken bu konuda size yardımcı olacağını düşünerek hazırladığımız önerilerimizi inceleyebilirsiniz! 

Buna ek olarak televizyon ünitenizi dekore ederken hayata geçirebileceğiniz birbirinden şık fikirleri TV Ünitesi Nasıl Dekore Edilir? İlham Alabileceğiniz 5 Fikir başlıklı yazımızda bulabilirsiniz. 

Giyinme Odası Tasarımı İçin Dekorasyon Fikirleri 

Her ayrıntısı ile modern çağa ayak uyduran, şık ve işlevsel bir giyinme odasına sahip olmak hiç kuşkusuz pek çok insanın hayali. Eğer evinizde eşyalarınız için ayrı bir alan yaratmak gibi bir düşünceniz ve imkanınız var ise küçük ama etkili dokunuşlar ile hayallerinizi süsleyen giyinme odası tasarımını gerçeğe dönüştürebilirsiniz. 

İşte giyinme odası dekorasyonu yaparken ilham alabileceğiniz 8 öneri! 

1. Eşyalarınızı Kategorize Edin 


Giyinme odası tasarımı yapmaya karar verdiyseniz ilk olarak eşyalarınızın kategorizasyonunu doğru bir biçimde yaptığınızdan emin olmalısınız. Kıyafetlerinizin, aksesuarlarınızın, ayakkabılarınızın ve çantalarınızın tümünün aynı alanda olması, uzun vadede karışıklığa ve dağınıklığa neden olabilir.

Henüz başlangıç aşamasında bu durumun önüne geçmek isterseniz kıyafetlerinizi renklerine, türlerine ya da ayırt edici özelliklerine göre ilişkilendirebilir giyinme odasındaki eşya yerleşimini de bu doğrultuda yapabilirsiniz.

2. İşlevsel Mobilyalar Tercih Edin


Giyinme odası tasarlamaya karar verdiğinizde kesinlikle unutmamanız gereken bir başka ayrıntı da bu oda için mobilya seçimi sırasında tercih ettiğiniz eşyaların size ihtiyacınız olacak konforu sunması gerektiğidir.

Zevklerinize göre dekore ettiğiniz giyinme odanızda şıklığından şüphe duymadığınız mobilyalara yer vermeniz oldukça normal. Fakat kalite ve işlevsellik de bu odalarda yer alan tüm mobilyalarda mutlaka olması gereken kriterler arasındadır. 

İçerisine tüm eşyalarınızı sorunsuz bir biçimde sığdırabileceğiniz büyüklüğe sahip gardıroplar, hazırlanırken işinizi kolaylaştıracak raylı raf ve çekmece çözümleri giyinme odanız için ideal olacaktır. 

Buna ek olarak eğer odanızın genişliği dolap ve raflar dışında mobilyaları da sığdırabileceğiniz bir büyüklükte ise giyinme odanızın tasarımını josephine koltuklar ile de zenginleştirebilirsiniz. 

3. Depolama Alanları Oluşturun


Yatak odanız haricinde bir giyinme odasına sahip olmanın en önemli artılarından biri de eşyalarınızı depolayabileceğiniz geniş alanlar yaratma imkanınız olmasıdır. Bu noktada kişisel eşyalarınızın yalnızca şimdikiler ile sınırlı kalmayacağını unutmamalı, daha sonra satın alacağınız ya da ortalıkta gözükmesini istemediğiniz eşyalar için ekstra depolama  yaratmalısınız. 

Sandıklı benchler, gizli çekmeceler ya da hasır kutu ve sepetler, sık kullanmadığınız fakat giyinme odasında olmasını istediğiniz eşyalarınızı oldukça pratik bir biçimde ortadan kaldıracaktır. 

4. Raf ve Çekmece Yerleşimini Doğru Yapın 


Yazımızın daha önceki bölümlerinde eşyalarınızı doğru bir biçimde kategorize etmenizin oldukça önemli bir ayrıntı olduğuna değinmiştik. Eşyalarınızı kategorize ettikten sonra göz önünde bulundurmanız gereken bir başka detay da raf ve çekmece yerleşimini kusursuz bir biçimde yapmak olmalıdır. 

Eğer giyinme odanısında istediğiniz büyüklükte raf ve çekmecelere sahipseniz, içlerini doğru eşyalarla doldurarak hem hazırlanırken zamandan tasarruf edebilir hem de derli toplu bir ambiyans yaratabilirsiniz. 

Eğer açık raflı bir dolap satın aldıysanız karmaşık bir görüntü oluşmasını engellemek adına üst raflara daha az kullandığınız ayakkabılarınızı, çantalarınızı ya da mevsimlik kıyafetlerinizi yerleştirmenizi tavsiye ederiz. 


Açık raf sistemlerinde vurguyu başka bir yöne çekmek adına dolabın önüne giyinme odası tasarımınına uygun bir merdiven yerleştirebilir, hem fonksiyonel hem de şık bir etki oluşturabilirsiniz. 

Çekmecelerinizi yerleştirirken de aynı şeye odaklanabilir, hazırlanırken size zorluk çıkarmaması adına daha az kullandığınız eşyalarınızı alt çekmecelerde muhafaza edebilirsiniz. 

5. Mobilyaların Konumunu İyi Ayarlayın 


Eğer giyinme odası dekorasyonunda farklı dolaplar dışında farklı mobilyalara ve aksesuarlara da yer vermeyi düşünüyorsanız mobilya yerleşimini yaparken iyi düşünmenizi tavsiye ederiz. Özellikle de küçük giyinme odası için bu detayın oldukça kritik olduğunu söylemek yanlış olmaz. 

Giysi dolaplarını duvara sabitledikten sonra makyaj masası ya da şifonyer gibi mobilyaları ya da ayna, puf gibi tamamlayıcı eşyaları uygun boşluklarda konumlandırabilirsiniz. 

Stil sahibi evlerin vazgeçilmez tamamlayıcısı pufların dekoratif bir öge olarak kullanımına dair merak ettiklerinizi Puf Nedir? İç Mekanlarda Puf Kullanımı başlıklı yazımızda bulabilirsiniz.

6. Aynaların Gücünden Faydalanın

 

Giyinme odası tasarımı ile birbirini tamamlayacak bir tarza sahip ayna, iç mekanınızdaki en önemli dekoratif unsurlardan birini oluşturuyor. Bu doğrultuda giyinme odasına, yaptığınız kombinlerin size uygun olup olmadığını görmenizi sağlayacak bir veya birkaç adet ayna yerleştirmeyi ihmal etmemelisiniz. 

  • Örnek verecek olursak kıyafetlerinizin boydan nasıl göründüğünü anlamak için şık bir boy aynasını giyinme odasının güneş alan bölümünde konumlandırabilirsiniz. 
  • Öte yandan makyajınızı daha pratik bir şekilde yapmanızı sağlayacak bir makyaj aynası veya duvar aynası da işlevsel bir kullanım sunacaktır. 
  • Son olarak ayakkabılarınızın nasıl göründüğünü anlamak adına minik bir ayakkabı aynası da edinebilirsiniz. 
  • Üstelik, aynayı pencerenin tam karşısına yerleştirerek pencereden sızan gün ışığının odaya yansımasını sağlayabilir; odanın daha ferah ve geniş görünmesine önayak olabilirsiniz. 

7. Giyinme Odasını Güzel Aydınlatın


Tıpkı aynalar gibi aydınlatma ürünleri de giyinme odası tasarımını tamamlayan kilit parçalardan biri olarak ön plana çıkıyor. Bu nedenle aydınlatma ürünü seçerken doğru hareket etmenizi, gözünüzü yormayacak ve denediğiniz kıyafetleri ya da makyajınızı rahatlıkla görmenizi sağlayacak aydınlatma ürünlerini tercih etmenizi tavsiye ederiz. 

Işıktan daha etkin bir biçimde yararlanmak adına aynanın tam üzerine bir spot lamba yerleştirerek sahip olduğunuz görme yeterliliğini arttırabilirsiniz. 

8. Detayları Önemseyin 


Giyinme odası tasarımı yaparken küçük ve önemsiz olduğunu düşündüğünüz ayrıntıların düşündüğünüzden çok daha önemli ve konforunuzu etkileyecek nitelikte olduğunun bilincine varmanız sandığınızdan daha kısa sürecek. Bu nedenle ufak detayları görmezden gelmek yerine bunları önemsemelisiniz. 

  • Örneğin, mobilyaların kapaklarından ve çekmecelerinden çıkan gürültüyü engellemek adına küçük dokunuşlar yaparak bu sorunu ortadan kaldırabilirsiniz. Sert kapanan çekmecelerin üzerine ince bir kadife kumaş sabitleyerek çıkardığı rahatsız edici sese engel olabilirsiniz. 
  • Buna ek olarak dolapların ve çekmecelerin tutunacak parçalarını seçerken de bu ayrıntıyı göz önünde bulundurabilir, mobilyaların aksamlarına zarar vermeyecek ve aniden çarpmalarına engel olacak çözümler üretebilirsiniz. 
  • Son dönemin giyinme dolabı trendlerinden biri olan reflektör camlı gardıroplar, dolabın kapağı kapalı haldeyken eşyalarınızın dışarıdan da görünmesini sağlar. Siz de bu tür dolapları tercih edebilir, hazırlanırken zaman kaybetmeden aradığınız eşyaları kolaylıkla bulabilirsiniz. 


Bu doğrultuda Neslive’in modern ve lüks giyinme odası dekorasyonları için tasarlanıp üretilen Nateva Giysi Dolabını mutlaka incelemenizi tavsiye ederiz. Giyinme odası tasarımı yaparken yaşam alanlarınıza hem şıklık hem de fonksiyonellik katacak dolapları da Neslive’de bulabilisiniz. 

Son olarak, mobilyalarınızı uzun yıllar boyunca kullanmak istiyorsanız yalnızca şıklığa değil kaliteye ve sağlamlığa da odaklanmanız gerektiğini hatırlatalım. Bu doğrultuda tercihinizi lüksü ve kaliteyi yaşam alanlarına taşıyan Neslive’den yana yapabilir; giyinme odanızı Neslive’in modern dekorasyon anlayışına uygun olarak dekore edebilirsiniz! 

İlginizi çekebilir: 


Editörün Seçimi